تماس با ما
77600611

سبد خرید شما

Shopping Cart سبد خريد شما در حال حاضر خالي مي باشد.

آمار سایت

بازدید امروز :10
بازدید دیروز :36
بازدید در ماه قبل :1454
بازدید کل :34176

اخبار جدید

خانه > خدمات > اخبار > کاربرد نادرست سیستم‌های گرمایشی درواحد‌های مسکونی

کاربرد نادرست سیستم‌های گرمایشی درواحد‌های مسکونی

مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

توجه به کیفی‌سازی، مقاوم‌سازی، کمی‌سازی و همچنین ارزان‌سازی واحدهای مسکونی موضوعی است که...

ظرف سال‌هاي اخیر هم در سیاست‌هاي دولتی و هم در میان فعالان بازار ساخت‌وساز، کارشناسان و صاحب‌نظران بسیار مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.

در این میان اما جای خالی تمرکز و توجه به ایمن‌سازی به خصوص در تأسیسات و تجهیزات داخلی ساختمان‌هاي مسکونی همچون سیستم‌هاي تأسیساتی و گرمایشی ظرف سال‌هاي اخیر به‌شدت احساس مي‌شود. بر اساس آمارهای موجود، تحلیل‌ها از روند نگران‌کننده و تلخ آمار مرگ خاموش نشان‌دهنده رشد 56 درصدی تلفات جانی ناشی از گازگرفتگی و انتشار گازهای کشنده در داخل فضای واحدهای مسکونی در اولین سال اجرای هدفمندی یارانه‌ها نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن است.
مرگ خاموش که همه‌ساله در نقاط مختلف کشور قربانیان زیادی مي‌گیرد در سطح گسترده ناشی از کاربرد نادرست وسایل و سیستم‌هاي گرمایشی و نصب نادرست آن در محیط‌هاي مسکونی است. در این میان سهم وسایل و سیستم‌هاي گرمایشی که اکسیژن لازم برای احتراق و ایجاد گرما را از فضای داخلی واحد مسکونی دریافت مي‌کنند، بیش از سایر عوامل است. کاربرد نادرست سیستم‌هاي گرمایشی نظیر پکیج‌ها، بخاری‌ها و... در مکان‌هاي نامناسب، عدم دقت و رعایت ضوابط ایمنی در نصب دودکش‌ها و سایر تجهیزات وسایل گرمایشی به‌ویژه در فصل‌هاي سرد سال، سالانه تلفات زیادی را به همراه دارد. اما سؤال اینجاست که چرا این تلفات از چشم مسئولان، سازندگان و حتی مردم پنهان مانده و روزبه‌روز سودجویی برخی بسازوبفروش‌ها در استفاده از سیستم‌هاي ناایمن و نامناسب برای اغلب واحدهای مسکونی، به بهانه کمک به مردم برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بیش از پیش قوت مي‌گیرد.
رواج استفاده از سیستم‌هاي گرمایشی تکی و جایگزینی آن با سیستم‌هاي گرمایشی مرکزی، پس از هدفمندی یارانه‌ها با این توجیه که مدیریت انرژی را تا سطح زیادی برای ساکنان فراهم مي‌کند، یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش مرگ خاموش پس از اجرای این قانون است. هرچند استفاده از تکنولوژی‌هاي نوین گرمایشی برای واحدهای مسکونی در نفس خود بلامانع است، اما مشکل از آنجا ناشی مي‌شود که این سیستم‌ها بدون اعمال ضوابط نظارتی و تنها با انگیزه سودجویی از سوی بساز و بفروش‌ها در واحدهای مسکونی به صورت غیراستاندارد تعبیه مي‌شود، بدون آنكه سنخیتی با ویژگی‌هاي بنا و نوع سازه داشته باشد.

 

مسئولیت مرگ‌هاي خاموش با کیست؟

با توجه به اینکه مسئولیت نظارت بر ویژگی‌هاي محصولات تولیدی با وزارت صنایع، سازمان استاندارد و تولیدکنندگان سیستم‌هاي گرمایشی، شرایط استفاده و نگهداری با مسئولیت مردم، مسائل مربوط به سوخت مصرفی با مسئولیت وزارت نفت و شرکت ملی گاز، موضوعات مرتبط با عملیات نصب سیستم‌هاي گرمایشی با نظارت وزارت بازرگانی، صنف نصابان و سازمان فنی‌وحرفه‌اي و همچنین تعیین شرایط محیط نصب تحت کنترل و مسئولیت وزارت مسکن، نظام مهندسی، شهرداری‌ها، سازندگان مسکن و... است، نظارت باید به گونه‌ای باشد تا از تولید محصولات بی کیفیت که منجر به حوادث مرگ‌بار می‌شود، جلوگیری شود.

ریشه مرگ خاموش کجا است؟

در این میان، عوامل و زمینه‌هايي وجود دارد که مي‌توان علل و عوامل ریشه‌اي در بروز حوادث ناشی از انتشار گاز در محیط داخلی واحدهای مسکونی و مرگ خاموش را به آن نسبت داد.

در میان تمام عوامل موجود در این زمینه، فقدان یا به‌روز نبودن قوانین در بخش‌ها و نهادهای مختلف کشور، عدم اجرای دقیق ضوابط و مقررات از سوی افراد و نهادها، نبود نظارت دقیق بر عملکرد گروه‌هاي مختلف، فقدان هماهنگی لازم بین نهادهای مسئول، دانش و شناخت کم مردم، مسئولان و به‌خصوص سازندگان مسکن در ارتباط با خطرات ناشی از تجهیز ساختمان‌ها با سیستم‌هاي گرمایشی ناایمن و نامناسب، قابل تأمل و بررسی است.

اما، در بین تمام این موضوعات، مهم‌ترین چالش موجود را مي‌توان در ادامه عدم رعایت ضوابط و اصول مقررات ملی ساختمان در مباحث مربوط به سیستم‌هاي گرمایشی دانست که در نهایت، طراحی، اجرا و افزایش نصب‌هاي غیرمجاز سیستم‌هاي گرمایشی نامناسب در واحدهای مسکونی را به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر، اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با احتمال اعمال فاز دوم هدفمندی، ضرورت‌هاي موجود در مدیریت مصرف انرژی را تشدید کرده است. در همین راستا، طی سال‌هاي اخیر، اقدام خانواده‌ها به درزبندی سختگیرانه و مختل شدن جریان هوا در واحدهای مسکونی، در نهایت به گرایش به سمت جایگزینی سیستم‌هاي حرارت مرکزی با پکیج در اغلب ساختمان‌هاي نوساز، منجر شده است. عدم دقت در رعایت ضوابط کامل در استفاده از این سیستم‌هاي گرمایشی مي‌تواند زنگ خطری برای مردم، سازنده‌ها و به‌خصوص نهادهای مسئول باشد.

 

منبع : مجله ساخت و ساز

 
top